Rola wentylacji w prewencji przeciw grzybom i pleśni
 Oceń wpis
   

 Większość mieszkańców naszego kraju mieszka w domach, w których okna z założenia pełniły funkcję wspomagającą ubogą wentylację. Projektanci z góry zakładali, że wymiana powietrza dokonywała się przez szczeliny pomiędzy skrzydłem okna, a ościeżnicą, pomiędzy ościeżnicą, a murem oraz pomiędzy szybą, a drewnianą ramą. Kłopoty zaczęły się, gdy na rynku pojawiły się okna wysokiej jakości o wyrafinowanych okuciach i szybach o niewyobrażalnej do niedawna izolacyjności. Dziś szyba) staje się standardem w stolarce otworowej. Wypaczona stolarka okienna z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych okazuje się dobrodziejstwem dla budynków. 
Tyle, że coś za coś: rosnące rachunki za ogrzewanie mieszkań wynikają z tej dobrej cyrkulacji powietrza.(niekontrolowana ilość powietrza nawiewanego) Wysoka cena energii nakazuje podporządkować wszelkie działania czynnikowi ekonomicznemu, zarówno na etapie budowy jak i te związane z przyszłą eksploatacją. Z punktu widzenia użytkownika wydaje się to zrozumiałe - nie ma sensu wydawać pieniędzy na budowę energochłonnego domu, gdyż w naszej strefie klimatycznej pod uwagę bierze się dość chłodne zimy. Wentylacja w mieszkaniu powinna spełniać poniższe warunki:

  • zapewniać przyjemny, odpowiedni mikroklimat i dobrą jakość powietrza w pokojach,
  • uniemożliwić rozwój pleśni,
  • zapobiegać powstawaniu szkód wywołanych wilgocią,
  • redukować emisję hałasu wewnątrz i na zewnątrz,
  • redukować zapotrzebowanie na energię cieplną,
  • usuwać poza obręb mieszkania niepożądane elementy powietrza jak: dwutlenek węgla, parę wodną,tlenek węgla, efekty funkcjonowania gospodarstwa domowego,wszelkie zapachy, dym tytoniowy,usuwać zjonizowane powietrze i radon.

Rozwój cywilizacji przyniósł ze sobą wyższy standard życia, ale jednocześnie choroby cywilizacyjne. Około 60% społeczeństwa krajów wysoko uprzemysłowionych cierpi na różnego rodzaju alergie. Jest to spowodowane wysokim zanieczyszczeniem powietrza, ale także obniżeniem odporności organizmu człowieka. Nauczyliśmy się z tym żyć, choć nie jest to przyjemne i wcale tak nie musi być. Wyniki licznych badań wskazują, że człowiek spędza ponad 90% czasu w różnego rodzaju pomieszczeniach. Od jakości powietrza, jakim w nich oddycha przede wszystkim zależy stan jego zdrowia!

Człowiek wdycha około 500 litrów powietrza na godzinę, a podczas wysiłku fizycznego nawet ośmiokrotnie więcej. Cząstki zanieczyszczeń mniejsze niż 1 mikron ( sierść zwierząt, naskórek, roztocza, zarodniki grzybów i pleśni) stanowią 90% wszystkich cząstek zawieszonych w powietrzu. Należą one do najsilniejszych alergenów. Gdy dostaną się do płuc wraz z wdychanym powietrzem, ograniczają ich efektywność. Wiele osób zauważa dyskomfort panujący w pomieszczeniach, który spowodowany jest wieloma czynnikami.

Jeżeli w twoim domu jest problem z zagrzybieniem - kliknij tu - pomożemy

Komentarze (0)
Alergiczna aspergiloza... Odgrzybianie cennik
Najnowsze komentarze
2013-12-23 13:19
rtvagd:
Alergia
:)
2013-10-20 23:55
rtvagd:
Firma odgrzybiajaca mieszkania i domy
mega blog
2012-10-23 13:21
diogenes67:
Cladosporium herbarum
Szkoda, że tak mało informacji jest o takich patogenach i w ogóle alergiach. Gdyby nie[...]
O mnie
odgrzybianie
Przemyslaw Dobosz wlascicel Derty Serwis biznesu zorientowanego na pomoc klientom zmagajacym sie z problemem zagrzybienia i wilgoci
Archiwum
Rok 2017
Rok 2016
Rok 2015
Rok 2013
Rok 2012